I get 157 for a family of three, with my daughter’s income of 10 dollars an hour. The challenge is a joke to me. Yes, you may manage to make it through a week but try living on 13 dollars a week for any length of time beyond a month. There’s no way we could stay healthy on 13 dollars a week if we had to rely on just the supplement. Or 29 for that matter. I already scrimp and save and use any coupon I can get my hands on. I don’t buy prepackaged meals unless it’s a REALLY good deal, and for the most part, the little meat I eat comes from the reduced price bin. Chicken breasts are my “steak and lobster” purchases.
If your daughter’s earnings are your household’s only income, and your assets (beyond a home and a car) are under $2,250, you might look into having your benefit amount re-assessed.
The maximum benefit is $511, and you sound like you’d qualify for something between that and the amount you are currently receiving.
Benefits information:
http://www.fns.usda.gov/snap/eligibility
Screening tool (benefits estimate):
http://www.snap-step1.usda.gov/fns/
Other nutrition programs:
1 kilo of milk has 420 calories, 34 grams of protein and 0.12 grams of calcium. It goes for 1.5 euros per kilo, on average, in my country.
1 kilo of cheese has 3,710 calories, 180 grams of protein and 1 gram of calcium. If store brand gouda is good enough for you, you can get it for 5 euros per kilo. The more expensive ones can go for 20 euros per kilo.
Cheese wins by a large margin, provided you don’t mind the fact that cheap cheeses taste awful. Cheese is one of the only three things where price really is an indication for quality (the others are shoes and chocolate). You can get expired expensive cheeses for half the price, and - after cutting away the moldy and runny parts - they taste way better than their cheaper cousins.
$29.00 works out to £19.67 English. I would buy:
6 pts half-fat milk.
1 pack of oatmeal (500g).
2 bags of apples (4 to a bag).
1 loaf wholemeal bread.
1 tub of margarine (500g).
1 pot of jam.
1 packet of ham slices (10 in a pack).
1 bag brown rice (1.5kg)
1 bag frozen chicken breasts (500g).
1 bag frozen cod fillets (500g).
1 bag frozen peas (1.2kg).
1 bag frozen broccoli (1kg).
1 bag potatoes (750g).
1 bunch of bananas (8 in a bunch).
1 pack of coffee (100g).
1 bag flax seeds (100g)
Menu:
Breakfast: 70g oatmeal with 400ml milk, 1 apple (chopped up and stirred into the porridge to sweeten), 1 cup black coffee.
Mid-morning snack - 1 small handful flax seeds, equivalent to about a tablespoon.
Lunch - 2 sandwiches on wholemeal bread, one ham and one jam.
Mid-afternoon snack - 1 banana.
Dinner - Brown rice, peas, broccoli, chicken or fish. If you get bored with rice, swap for potatoes.
That comes in at just a fraction over £19.67. However, it comes in under £19.67 on average if you correct for the fact that you only really need to buy a tub of margarine once a month.
I’ve added in flaxseeds because they’re a cheap way of getting a big dose of fibre and healthy fat.
These prices were taken from the Sainsbury’s website. Sainsbury’s is a UK supermarket, and it’s not the cheapest available. If you were to buy from Aldi or Lidl you could save more. I just used Sainsbury’s because it has the best website 
In conclusion, I think it should be quite easy for someone to eat comfortably and nutritiously on $29.00 per week, especially if you take into account the fact that (if the numbers in this thread are anything to go by) food is slightly cheaper in the US than the UK. My diet hits all major food groups, comes in at roughly 2,000 - 2,500 calories (depending on portion size), has sources of protein, fibre, complex carbs and healthy fats, gives you your five a day (if you double up on peas, which you will be able to afford), and is easy to make.
X2.
You claim I am incorrect, but your anecdote describes the very thing I am claiming. $29 supplements the amount available to those with income; those without income have nothing that can be supplemented.
No government body could possibly investigate every family. There are 300 million people in this country, each with his own budget. Investigating the millions coming on or off the Supplemental Nutrition Assistance Program would drain resources.
One of the privileges of having money is the ability to afford more and nicer foods. Just because people who do not need to frugal dot shop frugally, does not mean that those with limited resources should get more supplemental nutrition funds.
I do not dispute this, but the government cannot plan a program that supports millions based on the outliers. SNAP is a one size fits all solution. It is also not the only solution.
You are incorrect in asserting that it is expected people will be paying as much towards foods as before they needed aid. That is untrue. The government has calculated a frugal budget, examines the family’s resources, and supplements accordingly.