What's the most expensive thing I can put in the 22 oz. take home box from the Golden Corral Buffet?

Cooked bacon can be surprisingly expensive on a per volume basis, especially the extra crispy stuff.That’s mainly because of how much it shrinks during cooking, it’s one of the few proteins that’s edible almost completely dehydrated. It’s not inconceivable that you could walk out with $30 or $40 worth of bacon for $2 if you went during breakfast.