According to this it looks like the cost was about $0.13/gallon/100miles. We’d be looking at ~3,000 miles of pipeline so we’d be looking at $4/gallon just in pipeline maintenance and operating costs.
According to this it looks like the cost was about $0.13/gallon/100miles. We’d be looking at ~3,000 miles of pipeline so we’d be looking at $4/gallon just in pipeline maintenance and operating costs.