Eating out is cheaper than buying groceries.

Ferrel Hogs run wild pretty much all over East Texas, they are like rats you see them in herds, and i honestly mean HERDS one day this fall I counted 50 from my deer stand. And when i said small earlier the two that i shot weighed around 200 pounds on the hoof.
I’ve considered starting a vegetable garden, but I don’t have the greenest thumb around, plus i’m a fulltime student, and i have a full time job, AND a 17 month old, so my time is streched pretty thin.

I guess I just need to brag, but I made a Mexican-style pork chop dish for just $2.13 a serving. I bought two pork loins for $10.00 - it was buy one get one free. I already used up 1-1/2 of them, but tonight I defrosted the last 1/2 pork loin, and cut 10 boneless pork chops from it. $10/4=$2.50/10=.25 per pork chop. Add in rice and beans and tomatoes and corn and garlic and spices and chicken broth - $2.13 a serving! A shining moment in the culinary department of the Reborn household.

It definitely is cheaper to eat at home.

Just for giggles, I added up the meals from our last shopping trip. @27 meals, balanced nutrition, $106.95. And that wasn’t even scratch cooking. There are microwavable soups and Banquet frozen entrees on the list, along with beer and soda. If you actually only count the food items, it was $78.37. Let’s add in $20 for previously purchased items like pasta and spices. It still comes out to only $3.63 a meal. If you hit the Dollar Menu at McDonald’s, you might get as much “food.” I know you wouldn’t get the nutrition or satisfaction. If we’d gone for scratch cooking, we probably could have dropped the price per meal by at least $1. But sometimes all I want is a nuked Banquet Turkey dinner, especially if there’s a game on. :smiley:

So as soon as this cold spell breaks I say we have an Anderson Dopefest at the Nott’s house, I’ll bring the tater salad! :wink:

My contribution to the thread: Vacuum sealers are your friend. There’s only two of us here most of the time but I stock up on meat specials, then separate the cuts and vacuum seal before freezing. You can portion things out to your liking and you don’t get as much freezer burn.

I think the answer is definitively: no.

The more important question to ask, however, is if you can eat healthy if you don’t make your own food or how you can eat healthy for a reasonable price.

These days it is pretty much impossible to have a healthy diet if you eat (or even drink) out very often. Many times you cannot verify the existence of genetically modified ingredients, chemicals, aspartame/sugar, or high fructose corn syrup.

And you don’t need to sit in a stand in the middle of nowhere either; on my way to the Houston Ship Channel yesterday I spotted many of the pests just lazing around in the thickets along the roads. Makes me wish I had a taste for pork.