Math is fun

I really need to stop helping my daughter learn her math. Whenever we disagree she always thinks she is right. This is a linear programming question.

Store sells prepackaged nuts in one pound bags. Classy Cashew blend contains only whole nuts and sells for $7 a bag. Bit 'O Chips consists of 1/3 whole cashews, 2/3 pieces. To make the two blends there are 4000 lbs. of whole cashews, 2000 pounds of pieces. The store will have to limit its sales to 5000 bags. How much of each type should they make in order to maximize profit.

Without going into the constraints I established in detail (though I will if anyone wants to see them) I come up with 1500 bags of Bit 'O Pieces, 3500 bags of Classy Cashew. Needless to say, she comes up with something different.

Am I right?

You can’t leave out half the question and expect anyone to answer it.

Mmmmmm, cashews. Oh, wait, math, right.

It would help to know the price of Bit 'O Chips. If bags of Bit 'O Chips are less than 1/3 the price of a bag of Classy Cashew, then you’re better off using all your whole cashews to make 4000 bags of Classy Cashew.

If the price of Bit 'O Chips is greater than the price of Classy Cashew, then you get a maximum profit when you use 1000 pounds of whole cashews to create the maximum of 3000 bags of Bit 'O Chips, and sell the remaining 2000 pounds of whole cashews as Classy Cashew.

However, for any other price, your solution is correct. For every bag of Classy Cashew you sacrafice you create three bags of Bit 'O Chips (thus, the deal about the 1/3 price).

Darn, sorry about that Desmostylus. Bit 'O Chips is 4 bucks a bag.

Well, assuming that the stuff is sold in 1 pound bags, and costs nothing to make, then you’ve got the right answer.

Thanks, yes, one pound bags, amazingly no overhead.