Most expensive thing you regularly eat.

I recently discovered snack tins of freeze dried mango and freeze dried apple & cinnamon. They are great, the freeze dried fruit is light and airy kind of like honeycomb. It tastes really sweet and concentrated but each tin has only 80 - 100 calories. Well I picked up a couple of tins of Lion of Sahara today and actually noticed that they cost $3.28 each and at 20g and 25g per tin it works out that my snack food costs $164 or $131.20 per kilo. I can’t think of anything else I eat that is that pricy, although I do use saffron a lot too.

Any takers for more expensive comestibles.

Can’t match that.

I use saffron, but rarely.

The most expensive thing I ever ate I think is still the dish of angulas (baby eel). They’re good, but heck, anything for which the charge the equivalent of $200 for one dish better be good.

The most expensive thing I eat often is paté. I bring paté on whole grain sandwiches to work as a mid-morning snack; always good ones but usually not the ultra expensives. The ultraexpensives can be as much as 60€ for a pack with four 10-gram samplers - fugedaboutit! Not just for the price, but because of the way they’re packaged: a blister where, once you open a piece, you’ve opened everything; I would hate having to throw any of that away. And that’s in the supermarket, I don’t want to look at the deli specials.

Beef jerkey. Specifically, McSweeny’s at $6.99 per 80g package, or $38.50/kg. Not exactly breaking the bank pound for pound, but still pretty spendy.

The most expensive thing I regularly eat? Nothing I eat is particularly pricey, but the most frivolous waste of money for me is tzatziki. It’s something that’s not particularly hard to make and something I usually have all the ingredients for on hand. But I still buy it because I’m lazy.

i suppose the veggie burgers I like (garlic portobello patties, though I don’t recall the brand) are expensive at around five bucks for four burgers. Still not that bad. I guess I’m just cheap.

:smack:

That should read $38.50/lb, or $87.38/kg.

Gentleman’s Relish.

Snap! Sometimes I get an incredible craving for it - must be salt deficiency. I always feel I’m paying far too much when I buy ready-made hummus. It’s extremely cheap and easy to make, but I’m just lazy.

Just checked, and GR comes in at ~$89 per kg, or ~$41 per lb.

BTW, that’s US$ - in Aussie $ you’re talking ~$117 per kilo or ~$54 per lb.

Who eats Gentleman’s Relish by the kilo? But yeah, I eat it. And biltong. And various cheeses at around A$90 a kilo.

What cheeses go for that sort of money?

Cheeses of Nazareth.

No – that goes for 30 pieces of silver.

Good hard Italian cheeses can get fairly pricey. Actually, most good cheese is relatively expensive, at least in the US. I eat prosciutto on a pretty regular basis and that stuff is semi-expensive. Beyond that not too much expensive stuff in my repertoire.

BAND NAME!!!

Australia is a long way away and there’s a small market for some European cheeses that benefit from age and careful handling. You pay a lot here for hard cheeses like Comté and Beaufort that are nothing young, good at six months and great at around three years old. Good Roquefort is around that price too, due to supposed problems with safety standards.

I tried that once. Reminded me of swiss, but with fewer holes.

I think it’s pretty obvious: I’m a meat ‘n’ 'taters kind of guy. I regularly buy myself a T-bone steak every weekend, which, varably runs between $8 - 10.00 depending on the supermarket.

The taters usually don’t cost that much.

Tripler
And yes, I grill them both.

Ben & Jerry’s Ice Cream is about $5/pint. That’s $40/gallon. Pretty freakin’ expensive.
And Sushi. I’ve never actually weighed sushi, but it’s gotta be more expensive by the pound than silver or gold.