I try to eat healthy, but healthy food is just SO expensive compared to the crap food. And that matters when you don’t have a lot of money.
Then again, I’m not even sure what “heathy” is any more. Is it low-fat? Is it high-protein? What?
But when I only have $40 for a week or two, I end up buying Pasta-Roni (1.09 a box), Mac&Cheese (.79 a box), canned food ($.79-$1.09), and potatos ($1.99 for a 5lb bag). I’m pretty sure that’s not healthy.