Well, nothing “forces” them to do it. They do it to maximize their profits or decrease headaches.
Let’s say I have an apple stand. Everyday I start out with 24 apples, and by the end of each day I usually (70% of the time) sell all the apples. This means 24 apples is the right amount of apples to start the day with; it’s not too many, and it’s not too few. Consequently, I have signed a long-term contract with my supplier to deliver me 24 apples everyday at a very good wholesale price.
Let’s also say I sell apples for $1.00 each.
Now around Christmas, for whatever reason, the demand for apples greatly increases. I find myself running out of apples by 10:00 AM just about everyday. And (of course) people are still demanding apples after 10:00 AM. But I can only supply 24 apples everyday. So how can I make everyone happy throughout the day? Answer: I can’t. But I can take advantage of the situation by raising the price of apples to $2.50 each. That way, only the people who really want the apples badly will buy them. And the technique works; instead of running out of apples at 10:00 AM, I run out of apples at 4:00 or 5:00 PM, just like I did before Christmas (when the apples were $1.00 each).
In the above example, the supply was fixed (24 apples per day), but demand increased. Consequently, the price went up.
Now let’s look at what happens when supply increases.
Same apple stand… everyday I start out with 24 apples, and by the end of each day I usually (70% of the time) sell all the apples. This means 24 apples is the right amount of apples to start the day with; it’s not too many, and it’s not too few. Consequently, I have signed a long-term contract with my supplier to deliver me 24 apples everyday at a very good price.
Let’s also say I sell apples the apples at $1.00 each.
Now my supplier just called and says there has been a bumper crop of apples this year. Consequently, the (wholesale) price for apples has gone down considerably. He says, “We don’t want these apples to rot. So I’ll ship you 35 apples everyday instead of 24, yet still charge you the price for 24.” I tell him, “That’s great.”
So everyday I start out with 35 apples instead of 24. “Great,” I think to myself. “I’ll make more money!”
But alas, I don’t make any more money. This is because I still sell only 24 apples everyday (at $1.00 each). And then I have to figure out a way to get rid of 11 old apples at the end of everyday, which is a headache.
So here’s what I did: I cut the price of apples from $1.00 each to $0.70 each. And guess what? Usually, all 35 apples sell by the end of each day.
In the above example, the supply was increased (from 24 apples per day to 35 apples per day), but demand stayed the same. Consequently, the price went down.