I don’t mean “What business are too expensive” or “who’s overpriced?,” but rather “Whose prices or price structures just don’t make rational sense?”
There’s a chain of sandwich shops around the midwest called Potbelly - nothing to write home about, but they’re usually better than Subway in a pinch. But their “all sandwiches are the same price” pricing structure just drives me bonkers. For example, their “Wreck” - about a half pound of four or five different meats on a sub - is the same price as their Peanut Butter and Jelly, which is literally just jiffy peanut butter and welch’s jelly. To throw a THIRD specimen into the mix, their “pizza sub” - which is literally just marinara sauce, cheese, and mushrooms on a sub - is the same price as the aforementioned two. To add a little extra dash of illogic to the proceedings, it’s $.50 extra if you want to add pepperoni to the pizza sub (in other words, for it to actually be a pizza sub instead of a marinara sauce sub). Completely illogical pricing!
And then there’s I-tunes, but this one’s simple; the reason that a CD is $15 or so is 90% due to the cost of manufacturing an actual physical CD and getting it onto shelves in a store. When you remove all of that, the remaining digital content should really only cost about 1 or so for an *entire album*. It drives me insane that people buy into their .99 per song pricing structure; it’s like telling someone that you can buy a pack of gum for 1 or you can buy individual sticks of gum for .50 each, and watching them pony up the $.50 per individual stick. Smack!