Comparing canned hominy vs canned corn in the supermarket here in S. Florida, typically the hominy is half the price of the same sized can of corn. Since hominy is corn that’s been processed, I would have though it would be more expensive than plain corn.
Is it some supply-and-demand thing? Or is there actually more expensive processing involved in a can of “plain” corn?