HI
Sitting here on the desk is an odd bit of produce I found in the grocery the other day. it is called Grapple (pronounced Grape+el), the price was right near five bucks for 4 grapples,quite high but curiosity got the better of prudence and I had to try them.They look for the most part like an apple about the size of a small winesap same texture also, although i couldn’t say what type of grape they taste like.Has anyone else come across these fruits?
PS it would seem that someone has too much free tyme on their hands
[ur=http://www.getfitfoods.com/grapple_story.html]Here’s some info on the Grapple. I read about it a few weeks ago and was fascinated. I went to the link on that page for the Grapple’s producer (C&O Nursery) and there was nary a word on their site about it!
I think I tried to email them about where I can find Grapples in my area but either never heard back or their email form was broken.
You liked them?! We bought some down at the local Wegman’s recently. They were $4 for a pack of 4 apples. That’s a buck a fruit… Strike one.
Next, the packaging makes them sound like some kind of genetically-engineered wonderfruit, but they’re really just apples with artificial flavoring sprayed on. We’re not talking real grape here, we’re talking artificial “purple-is-a-fruit” grape, like they use to make grape popsicles. Strike two…
Third, I washed the Grapple before eating it. Bad idea; it rinses all the grape flavoring right off. So in the end, I paid a dollar for a Fuji apple. Bah.
I wasn’t portraying them as sinister, I was pointing out that Grapples are not Fuji apples soaked in grape juice, contrary to yabob’s information.
Any idea what the fatty acids in the ingredients are for? Mouth feel? Satiety? Getting the artificial flavor to stick better? It’s listed specifically as “fatty acids,” not “fats”.
Lots of fruit that Wegman’s sells goes for a dollar each. I often try to imagine my parents (now long dead) looking at a piece of fruit and wondering how it could possibly be worth a dollar. Of course, prices today are about 50 times those in the Depression, so it’s really a 2 cent fruit, but still. And hey, $1.00 each is better than the $1.25 each that the OP paid.
They came shrinkwrapped, so why bother washing them? Besides, the flavor went all the way through the pulp.
And WhyNot, I’m so used to people mentioning “chemicals” with horror, that I just made an assumption. Without knowing anything about the process or the fatty acids used, I can only think that your guesses are good ones.
Huh. I’m in the “heart of the world’s finest apple country” and haven’t seen them yet. I’d probably try one but they don’t sound very exciting. (I guess they need to think of something to do with surplus apples here.)
Now if they engineered purple apples, I’d be thrilled.