The Subtle Ways In Which You're Screwed

It’s pretty well known that forasmuch as a particular company might claim to care about their customers in myriad ways, at the end of the day it all comes down to the bottom line. Cashmoney. Greens. Cheddar. That, and not (always) the Hokey Pokey, is what it’s all about. So it seems as though through clever and subtle agents, some companies have come up with ways in which you screw you out of your dosh in ways you may not even realize, at least not right away.

This morning, for example. I was buying a bit of fruit for this morning; a nice tub of honeydew chunks (pre-measured and priced) and some seedless red grapes to nibble on. Now, let me preface this by explaining that I suck at approximating weight, especially when I haven’t had any recent frames of reference, such as when I’m shipping things from eBay sales. That’s why I got a postal scale, after all. So it was when I picked up a nice bag of grapes. It seemed nice and weighty, perhaps heavier than a pound, but maybe not enough to constitute an entire kilo. The sign above read, “$1.99/lb” in large, bold, white type. Below, in itty bitty type, read “$4.39/kg.” That’s pretty much SOP for every supermarket I’ve been to. So I figured I’d take it to one of those hanging scales every produce section has. But here’s how they screw you. In about half of the supermarkets I’ve been to, the scales make absolutely to mention of the units of measure they use. It’s just clock-faced with evenly spaced numbers around the circumference interspersed with smaller subdivisions in tenths. And the scale company’s name. And possibly some other miscellaneous bits like model and serial numbers. No mention at all of whether it was kilos or pounds. Still, I put the grapes on the scale. The needle pointed squarely at one.

Well, it could be a pound. Could be a kilo too, sonofabitch I dunno*. So I took my two items up to be paid for.

Turns out the scale measured in kilos after all.

No complaints of course – barring any material evidence to the contrary I had only myself to blame for not investigating further. But hell – though I had plenty of time left I still had to get to work and didn’t really feel like hunting a produce manager down and asking. But it just reminded me of just one more way in which the unobservant or careless can get screwed.

Take my local supermarket for example. I often buy their store-brand paper towels because they work, they’re inexpensive, and the pricier stuff doesn’t really offer enough to justify the difference in price, which is often double or even triple te cheap stuff. But the unwary shopper can easily get screwed on these. They have several sizes available you see, from two-packs to six and twelve pack family-size-type deals. In the two-packs, there are two types: Regular, which is 85 sheets, and “jumbo,” which is 170 sheets and priced exactly double plus one penny over the regulars. No, that’s not where the jolly rogering happens, that’s just a product of the “99s” – $0.79 vs. $1.59. You have to actally look at the measurements before you realize that while the jumbo pack might have twice the number of sheets (thus suggesting double the quantity), each sheet is actually slightly smaller than the ones in the regular pack such that, inch for inch, you end up getting about 10 sheets less per roll. Sure, it’s not much to get excited about but in principle it’s just really shady. And it’s so subtle that in all probability almost no one ever notices they’re getting screwed when they buy the jumbo pack.

So lets hear about other subtle ways in which you get bent over the couch whenever you’re out spending money. Ways the average person probably never catches on to – 'cos I’m sure most Dopers are fairly smart consumers who are capable of sniffing out the faint smell of sleaze emanating from some of the trickier dicks of marketing. Whatcha got?

Forgot the asterisk reference. :smack:

Always look to make sure that “Value meal combos” at fast food joints are actually a value. There was some flap a few years ago about how you actually paid more than if you bought the components separately. I haven’t seen it myself, but I rarely get anything more than a sandwich anyway.

I know that the local Wally World is very prone to pricing the large size of anything higher per-unit than the midsize (although not as high as the small size). You think you’re getting the “supersize” deal, but you’re really just getting suckered.

I always compare paper products by the actual square footage (meterage?) to avoid this problem.

Yeah, so once you get it through your skull that you must always compare the price per unit, you look closer at the shelf tags and discover that of the four brands available (no two of which are the same size), the unit pricing for the first is given in cents per pound, for the next as dollars per cubic yard, for the next as kopecks/peck (rendered just as ko), and the last in shares of the store’s own preferred stock/dram.

Oh, and the friendly, elderly blue-vested greeter up front? That’s Henri Lebeque, Geneva’s most celebrated pickpocket, ready to steal everything remaining in your pocket as you leave, still stunned, from the mugging at the register.

Buying formula for the new baby. You can buy it in two sizes. The half cans go for $11. A full can goes for $21. So basically you save $1 by buying the full can.

So then the company graciously offers to send you coupons. They are for $1 off.
Here’s the kicker:
You can’t use the coupon on the full cans.
(Nestle Goodstart)

The good thing though is that when we brought it up to the managers at Babies R’ Us they said “Yep, that is stupid.” and rang them up on the full cans anyway.

Kind of an obvious one, but the way the traditional pack you always buy has a few fewer items in it than it used to. Tampons are like this; the biggest pack used to be 40 units and is now 36, for the same or usually a higher price. That’s a day’s worth of tampons less.

There’s no real difference between any given brand of Burnable DVD. The “No Brand” ones are (generally) just as good quality as the Name Brand ones.

The same goes for a lot of “No Brand” groceries, too- at least here in Australia. YRMV.

Oh, don’t get me started on tampons. Bastards went from packs of 40 when I was a teen to essentially packs of 20-for more money, now.

drives me nuts.
I watch toilet paper the way that someone upthread does paper towels. It’s amazing how the “deal” usually isn’t. Sure, it’s usually only a couple of cents or maybe a dime, but multiply that by the number of items in your cart, and the number of trips you take per week-it adds up, fast.

All I know is that I have an acquaintance whose husband runs a groc store-they live in the next town over (upper middle class; she doesn’t work), and yet the people who shop are his store-middle to blue collar for the most part.

IOW-the profit is there to support his lifestyle (did I tell you they have 5 kids?). So, there ya go…those pennies add up.
And this isn’t quite on topic, but I’ll add it anyway-I have a new front loader washer. I love it. Except for one thing (and I wasn’t told this when purchasing it). Damned thing only takes HE detergent–and no off brand is HE. I have bought house brand detergent for 15 years and had no ill effect (and some nice, clean clothes). It kills me to have to buy Tide. Seriously. So, I feel that I am paying in detergent what I save in water, if that makes sense…

Heck, my friendly neighborhood bartender just told me that his manager was concerned about profit but didn’t want to raise the price of mixed drinks.

So he’s been ordered to pour smaller shots for drinks.

Oops, forgot.

How about sugar and flour? Used to be 5 pounds for X, now it’s 4 pounds. Nice.

Bags of chips (or crisps for those of you across the pond) are a great example here. Have you noticed that, over the years, the price has gone up, but so has the quantity? But if you pay enough attention you’ll realize the price has gone up by a higher percentage than the content. Back in the 80s you could get a normal 40g bag of chips for a quarter. Now you get a 75g bag for $1.29. As an aside I partly blame this increase of junk food portions on the rising obesity rates. After all, nobody buys a bag of chips and wastes it, and few wrap up the remainder for later. Most people open it and eat it 'til it’s done. This wasn’t so bad with 40g bags, but when the smallest bag you can buy now is 75g (except for the halloween “treat size” bags, which used to be normal size bags) you don’t have much choice. It’s there. You have to eat it.

[/mini rant]

See, they got you again. Go check your manual again. Most of them say “To avoid excessive sudsing,** reduce detergent amounts** or use HE detergents.” (bolding mine) But the stickers on the front say to use only HE detergents. With every model I’ve used (3), you can simply use less regular detergent than you would on a top loader.

If you use too much and it oversuds, you simply have to run it through a couple more cycles with no additional detergent, it’s not likely to overflow like a dishwasher with hand dishsoap. OR you can switch to liquid fabric softener in the wash load instead of dryer sheets - it stops the suds from forming, even if you use the regular amount. more info.

Akin to the tampon grr, mine is on yogurt and ice cream. I noticed the yogurt first - they started making 6 oz. instead of 8, but kept it in the 8 oz tub and kept the price the same! a 25% reduction, and we’re paying the same price! Then, they really pissed me off by advertising it like this was a good thing - Dannon started putting “Now with room for your own mix-ins!” stickers on it, like this was some new innovation, making room for our granola and wheat germ. Uh, no, you just stopped filling your damn containers!

Ice cream I noticed went down to something like 1.75 quarts, instead of 2 quarts, or a half-gallon. Again, they tried to spin it with some bullshit about saving freezer space. Uh, yeah, 'cause there’s a lack of ice cream here! Did they lower the price? Ha. It is to laugh.

That’s not true everywhere. We always had 5 lb bags of sugar at home (Upstate NY). I’d never seen a 4 lb bag until I moved out here (MN). It doesn’t even fill up the standard sugar cannister! :mad:

In Spain, prices for bread raise twice a year.

In January or thereabouts, by actually hiking the price.

And in July or thereabouts, by making the bars smaller.

The so-called “kilo” bar weighs less than half a kilo now :stuck_out_tongue:

Mom was pretty stumped when I showed her that my “small” pack of branded toilet paper (8 rolls) was less than 1/4 the price of the family packs (32 rolls), be these brand or no-brand. We found similar issues with sodas, fruit juices, canned veggies and kitchen paper.

Nonprescription drugs, particularly cold medicine.
The same active ingredients are sold under a bunch of different labels, even within the same brand. “Flu relief” can cost twice as much as “cold relief”, or vice versa, even when they have the same things in them. “Extra strength” might just mean it has more acetaminophen (Tylenol) in it.

I bring a calculator when I go shopping for this kind of stuff, and I may start bringing a notepad…

And be careful with the Tylenol-lots of meds have it as an added ingredient, and you can get too much if you’re not careful.

And btw, the generic or house brand of cold remedy is the same as the name brand. Check the active ingredients and save some money! (preaching to the choir here)

RE the HE detergent. Sadly, my owner’s manual does not recommend regular detergent. That is not to say that I won’t experiment a bit with it. I am sure my water savings is greater over time, but dayum! That HE stuff is expensive! :eek:

I would stay with the front loader regardless, though-it’s one way I feel I can be “green”.
We still have some brands of sugar that come in 5lb bags, but not many.

And then there is this: I figure for every “aha” I find at the grocery store, I have probably missed at least one other. So, I fight the good fight, but don’t go crazy about it…

Oh, don’t get me started on bread. Although not as bad here as there, three years ago an ordinary 975g (approx. 1Kg) loaf was $0.99 – and that was for the premium stuff, Dempsters. No-name/store brand was $0.79 a loaf, same size, though I found the no-name stuff wasn’t as moist and tended to go stale quicker. Those same 1Kg loaves have, over the last 3 years, risen to $1.79 for the premium stuff and $1.59 for the no-name stuff. And for what? No reason that I can see; as far as I know grain prices didn’t go up, and it’s not like there were mass farmer’s union strikes. Flour hasn’t gone up nearly as much. So WTH?

I haven’t really noticed with veggies, but sodas (we call it “pop” here) have done that consistently. Cans have remained the same size even as the price has risen to $1.00 a can. In bottles though, first they pulled the size-versus-price switcheroo by upping bottles to 600ml from 500ml (a 20% increase) and raising the price from $0.99 to $1.29 (a 30% increase). Then they did it again, only this time they reduced the quantity from 600ml to 591ml and increased the price to $1.39. Coke was the first to do this while Pepsi remained the same, so I ended up switching to Pepsi out of spite. Then Pepsi followed suit – but at least the held out for quite a number of months before making the switch. I’ve mostly given up pop now though (except for the occasional glass).

Be careful here because time and experience has taught me that, at least with CDs, there is a difference. I’ve noticed in particular that the cheaper CDs I bought and burned 4-6 years ago are already dying, becoming partly or wholly unreadable by any of my drives, while the more expensive ones are still holding their own. I have about a dozen MP3 CDs (ripped from CDs I own) I have to rip again because they’ve died. Almost all of them were Memorex brand, and the majority of those were the black ones.

When it comes to technology, I have found that in most cases you really do get what you pay for, as with few exceptions all of the stuff I skimped on has since died, while the good stuff is either still going or at least lasted until I upgraded and continued working after I sold them off.

I’ve had a few people over the years that didn’t want to ring up what I ordered and kept ringing it up as a value meal and argued about ringing up what I really ordered. They’d tell me it was a better price, and I would give them the total of the sepperate items and point out that the value meal was more expensive. I’ve seen it writen about many times on this board. Not to be confussed with “They won’t give me an ad item that I request changes to.”

The ice cream went to 1.75 quarts at the time that butter was selling over $4 a pound in Wisconsin. Milk production was hurt by the heat that year I believe. Cheese almost doubled in price when stores got new stock in. They change the ice cream size because nobody bought it a $7 a container. They of course kept that size after that happened and gave you less for what they used to charge when supplies stabilized.

I like two things about Walmant that they can do. I can get food that the local only stories haven’t considered carrying as tastes change. The biggest thing is they ask for specific sizes for even main brand products and get it. The sugar is mostly in 5 pound bags, not 4 pound. The size not changing is petty important for cooking items sometimes. The condensed sweetened mik changed enough over time to make you buy two cans and use half of the second. That is always extremely irratating.

The canging pop containers every month is a big problem for the common consumer. You by a refrigerater that has shelfs designed for easy storage and in a short time the storage space no longer accomadates the product. The antifly cap, cooler freezer sleeve, travel cooler, and cup holders once again don’t accomadate the new packed product. What the hell is up with a six pack of 4 oz. cans at the same price as 12 oz. Who only drinks 4 ounces of pop. They sell this size in office supply stores which implies that bussinesses should buy this for meetings with clients, but why? As a client it says “The cheap bastards can’t supply me with more than two swallows at this meeting.” Yet it sells for the same as a the twelve ounce can.