I’m a one-person household so there’s really nothing that even comes close to “more than the usual household”.
At least, no physical product. Possibly the one thing I consume more of than most households is internet bandwidth.
ETA: Wait, that was all wrong. Vodka and Caesar mix is the answer! My vodka consumption reminds me of the Monty Python sketch where a rep from a sherry manufacturer visited an English vicar to thank him for his business. “You’re one of our best customers”, he said, “you, and the United States”!
I do the same, when I can find them that is. And they’re very spendy here! But we now get better and cheaper sometimes, from Mexico! I can’t wait till that scales up, bring it!
This just made me realize that I buy flour about once a year. When I make a ton (like 10 batches) of cookies for Christmas. Same for butter and stuff. I do bake on occasion but most of the time it’s boxed mixes too. Huh.
Anyway, my thing that I buy way more of than most households is cans of No Salt Added Green Beans. My dogs split 1 can per day. I only buy the Wal Mart Great Value ones because they’re way cheaper than any others anywhere. So every few weeks I go to Wal Mart and buy all the ones they have, by the flat. Usually 3 or 4 flats.
OK, ten days later and examining my olive oil consumption carefully, I see that I consume less than I imagined: about 1 liter per week. And I discard a bit, particularly the oil I use for frying fish and meat (but not vegetables). So if your data is correct my wife and I are consuming 500 kcal/day of oilve oil. Not bad.
Now I am tempted to open a new thread about calories, what they mean, how they are measured and how many of the ones you ingest get metabolized and how many are excreted undigested.
Fruits and vegetables. Nuts. Whole grains. Yogurt (we make our own, usually with our own goat milk but organic cow milk from the store when goats are dry). Hummus. Cheese.Tofu, beans. I’ve now described about 85% of all the food we eat. Almost no meat, and no highly processed foods. We eat out maybe six times a year.
For current oddball habits (if the above isn’t anomalous enough), my husband eats swedish flatbread and some kind of what he calls ‘stinky cheese’ almost every night, and I add evaporated milk to my tea, along with regular (cow or goat) milk.
Oh, PET food. I have a horse, some goats, some chickens, a couple dogs. $300 at the feed store is nothing. Yesterday in addition to my regular bag feeds for all, I also added cranberry extract pills for my older dog with urinary problems, ammonium chloride for my wether goat to balance the pH of his urine (they are prone to bladder stones), propylene glycol for my pregnant doe in case she develops ketosis, and kelp powder as a general mineral supplement. And marrow bones for the dogs. And some treats for my horse.
If I could find them, where I live, my consumption would be on the high side.
Even more for mangosteen.
I am a sucker for east Asian fruit, Indonesia ruined western fruit for me. I still like apples and oranges, and plums, but wow, a rambutan outranks a litchi, and mangosteen… is sublime. No chance of finding them here, alas.
Egg bites from Costco. My go to breakfast with Naan or a Ciabatta roll.
For non food, books. Our house is full to the top with books. Not counting my 5500 SF books, I have easily 500 other books and my wife’s office is full of them, from 100 year old Uncle Wiggly books to the ones she’s written.
The only thing I eat an irrational amount of is Tastykake Peanut Butter Kandykakes. They’re a good meal substitute. Moon Pies are also a good meal, but I don’t eat quite as many of those.
Ben & Jerry’s ice cream. I may not consume more than other households, as I’m the only one here who eats it; my wife almost never does. I eat about 1/3 of a container for evening dessert between four and six nights a week.
But I always have from four to eight different flavors on hand to choose from.
Since I’m on a strict ketogenic diet one thing I consume a lot of is heavy cream, used for making low-carb protein shakes. I currently use a cup a day and that’s down from how much I used to go through. It’s worth the trip to drive out to a Walmart where I can buy it by the half-gallon for about the price most supermarkets charge for a quart.
Gasoline. We have 5 cars for 4 people and together we go through about 30 gallons per week. I myself and me is responsible for about 20 of those gallons. Yes, it sucks. I should’ve bought a Prius.
Cheese. We go through about 3 pounds of bog-standard medium cheddar (Tillamook, so it’s the good stuff) per week. Thank God for 5lb Costco bricks.
Previously, electricity. Ranch house with poor insulation and single-pane aluminum frame windows coupled with a 1980’s era forced air electric furnace (pulling 90 amps!) meant some industrial-level power bills in the winter. One January our power bill was higher than our mortgage. 13 months ago we got rid of the furnace and replaced it with a variable speed heat pump and this past winter our power bill avearged about 40% of what it did previously. Plus, cool air in the summer! Yay! On deck is double-pane vinyl framed windows and a heat pump water heater. Those should help even more.