Why on earth does the supermarket do this?

12 pack of Coke - $2.69
24 pack of Coke - $7.29

Huh? Did I miss something?

I hate this. I have to stare at the price tag of every damn item to make sure I’m not getting ripped off. Why does the supermarket do this? Just to try to rip off stupid or non-observant people? Seems kind of slimy if you ask me.

For REAL fun, compare the per-ounce price of cans vs. bottles (1 liter or larger).

Sometimes the manufacturers will run specials on certain sizes. The stores will stock up on these specials, so that they’ve got something to advertise.

I don’t drink soda on a regular basis, only when I eat out.

Lynn

It used to be when you bought bulk you would get a better price. Not so now. You have to really do the math. Sometimes you can buy more single packs and end up with a better price than if you buy the one bulk package.


I’ve learned that if someone says something unkind about me, I must live so that no one will believe it.

But you don’t understand. The 12-pack price will be a special for that day, or week. Whereas the bulk 24-pack will be at the regular price.

It’s just circumstance. And also attempting to get rid of overstock.


The Legend Of PigeonMan

  • Shadow of the Pigeon -
    Weirdo of the Night

So? Sometimes its: 12 pack $4.00, 24 pack $2.45

Albertsons is lately comparing itself to national brands & using that as their discount indicator. So if Post cereal is $4.00 box & Albertsons brand of the same stuff is $3.00, they say you save a $1.00 as if it was a weekly promotion. ha

At the Supermarket where I used to work, soda prices were set by the distributor, not the store.

Same with the Frito-Lay and Wise products, among others.

The supermarkets I shop at are pretty consistent at putting a price per unit measure on the price card for easy comparison. The way Costsco displays unit prices really frosts my balls though. If tuna or something is available in single large cans as well as a pack of smaller cans the single can will display a cost per ounce but the other package will show cost per can.

Yes, and the unit price is sometimes in grams, not ounces. If you can’t convert, they have ya where they wantcha.

Ya gotta take your calculator with you.


Crystalguy

If they ever start pricing beer this way, there’s gonna be hell to pay. I can’t imagine having to lug four six-packs around!


Sweetness, sweetness I was only joking
when I said I’d like to smash every tooth in your head.

CostCo sells a lot of its stuff to smaller retail stores (convenience-type stores). I would think that large products that come in smaller, individually wrapped containers (tuna, candy, etc.) would show the price per container so that the buyer would know how much of a profit they’ll make off of each one.

Or not. What the hell do I know?

Here is a view from a former drug store retailer, FWIW:
Most likely, in the OP the 12 pack was on sale while the 24 pack wasn’t, so the regular prices might make more sense. Sometimes it’s the other way around, like handy’s example. But neither of these is always true; sometimes the regular prices are just like that. The reason is “competitive pricing” has as much to do with size as with product. Take a look at the toothpaste and mouthwash prices at your drug store, if they carry multiple sizes of the same brand. It used to be that WalMart’s regular price for 16oz Listerine was more than the regular prive for 32oz. (Don’t know if this is still true.) This is because 32oz Listerine is the standard size people buy, and the point is to be cheapest on the standard size, and make up some of the loss in the other sizes. Same thing with milk - a gallon rarely costs that much more than a half gallon. That’s because families buy milk by the gallon, and the store wants those families shopping there.

As to unit pricing, this is sometimes required by state law, depending on the state. I am not sure if any states mandate the units of measure themselves, requiring per ounce price instead of per can, for example. I’ve seen here in Ohio units of measure of “1”, meaning one package of whatever item, which makes the concept pointless. But then, it’s not required under state law here.

Hey demo, don’t lug the beer, drink it.