Would you buy candy that costs $106.00 a pound?

Standing in the checkout at the supermarket, I was passing time as usual by mulling over the new garlic/vinegar miracle cures and Rosie O’Donnell’s secret gay life (secret?) all featured in the latest tabloids. Then I turned to the mandatory candy/impulse items display and something caught my eye.

Certs® has a new item called Powerful Mints. A cute little square package. $1.59- a little high, I thought. Then I noticed the net weight: .24 oz.! That works out to $106.00 a pound!! Nearly the cost of a bottle of Dom Perignon!

I refuse to buy this product on principle. Sure, the box might have 50 mints in it, and they might only be a little over 3¢ each. But I just can’t bring myself to patronize a company that has the nerve to charge $106.00 for a pound of sugar mixed with some peppermint oil & preservatives. Filet Mignon is only $25 a pound, for chrissakes. I’ve never bought Godiva chocolate, but I bet even that doesn’t cost more than $10 a pound.

I’ll stick to my Altoids, thankyouverymuch.

Well, if its magic candy, then, yes, yes I would.

I’m with Dignan. Only if it was magic candy. Magic and delicious!

Only if that candy also enabled me to lure Elizabeth Hurley into my sex chamber.

tevya, do you mean magically delicious? I don’t believe Lucky Charms are more than $4 a lb.

I just bought those today. I feel like a big jerkface now. Yes, apparently I would buy candy that costs $106.00 a pound :frowning:

Zette
Sucker!!

well, weed is around $2400/lb…how many people refuse to buy it at THAT price? (btw: I’m not answering that one myself…fifth amendment and all.)

$2400 a lb? Where ya shopping man? You must be getting Ripped. Snort some safron, it costs about the same.

Hey, women’s breasts are the best candy & they don’t cost anything. Yummy.

Godiva chocolates are around $2-4 apiece. But they are the best chocolate in the world. I would know :slight_smile:

And yes, I would buy candy at that price, as long as it is solid gold.

Actually, when I saw the thread title I thought it would be about Godiva. Which I love. So yes, I would buy candy that costs $106 a pound :slight_smile:

At $10/oz, you can’t get much in the way of perfume :slight_smile:

I have never seen it for more then $12/lb and mostly hovering in the $8/lb, forget about mints, you are getting ripped on meat.

You must be shopping at the wrong store.

My husband has paid DEARLY for my knockers.

$960/lb. That’s how much some people I know pay for cheeba. Not me. Marijuana is illegal!

Here in North Dakota (it may be a regional product), we have a breath mint called Nu-Breath. Basically the same as Altoids, they’re about the size of the Certs mints, come 75 to a box and cost 50 cents. Sold mainly in bars I can certify that they work wonders.

You know, I never thought of it like that. This kind of opens my eyes! I gripe at $2.50 for an 8 ounce bag of butterfingers! That means the beef jerky I occasionally buy is $14.00 a pound. (Oh, wait, considering the price of beef, seasonings and all, that’s not too outrageous.)

Those Slim Jims I buy in the can have me worried now. $1.88 for 12, which is 4 ounces. That means they’re only 7.62 a pound, which has me concerned as to just what floor sweepings go into them. Then again, if I buy them singly at the counter, they're .98 each. That comes to $47.44 a pound.

That’s strange!

Attrayant, red_dragon, Rosebud - Godiva, on their website, is running about $34/lb for truffles, typically their priciest goods. I’m sure a little more in the mall, but still nowhere near $106. So we’re all off the hook. :slight_smile:

  • Dave

Not that I would know, but sources have informed me that a pound of mexican schwag shouldn’t cost more than $600, that is assuming your getting a QP for $150 which is street price. If you want the better stuff, like hydroponically grown, there is no doubt in my mind that a pound of like say government-genetically-engineer-super-THC-content-weed would most likely cost upwards of that, but anyone who has that much money to blow on weed would be better off buying the equipment to grow it. :stuck_out_tongue:

Not that I know about these things, but I’m in the loop. As for the expensive candy? Well if that one little mint can make me rich, powerful, and every woman’s desire, sure. But I doubt that’s what’s written on the box.

I got that price from an online wholesaler. Furthermore, Costco (a membership/warehouse type club) has it for $30.00 a pound. If you can get it for $12 a pound, I’ll pay cost plus $8 for 10 pounds.

Anybody else want to place an order as long as Dave is having a sale?

Yes. Just recently through the nose.