I’ll be a senior in highschool next year (so figure out for yourselves what years I was in Elementary and Middle schools).
Elementary school:
Choice of the main food item of the day or peanut butter sandwich on white bread. Up to 3 sides. Must include a serving of fruit and serving of vegetable. Main items included tomato soup, vegetable soup, beef stew, spaghetti, pizza, ravioli, lasagna, chicken sandwhich, fried chicken, “sub sandwiches”, coney dogs, fish sandwich, and numerous other items I can’t think of. They had a different one almost every day of the month. Sides would’ve been things like jello, macaroni and cheese, salad, pudding, stuff like that. It usually sort of went with the meal, spaghetti meant garlic bread, fish meant mac and cheese. Also got one carton of milk and one carton of juice.
Middle school:
Same as elementary school, except every day but Wednesday they’d have an “alternate” main food item you could pick.
High school:
You have the option of going the same route as elementary and middle schools, or you can go Ala Carte. Ala Carte consists of a main food item like round “personal pan” pizza, chicken strips, “pizza boats” (garlic bread with pizza sauce and cheeze mmmmmm. . .), taco salad, it’s generally decent food. They have one of those per day. Choosing the school lunch or the ala carte costs $1.40. The school lunch comes with juice and milk, the ala carte doesn’t. We also have a pizza stand which sells slices of pepperoni or cheese pizza with cheese-filled crust. Those are $1.00. They have pizza stix which are 8-inch long, one inch wide “hot pocket style” pastries with pizza filling for $0.50. There is a snack bar with small pretzels and cheese for $0.60, big roast beef and cheese sandwiches for $2.00, bagels and cream cheese for $0.60, numerous varieties of chips for $0.60, and numerous Little Debbie snack items ranging in price from $0.25 to $1.00. There are various ice cream confections for $0.50 - $1.00. Our school has an exclusive contract with PepsiCo. and therefore has just about any brand of pop you could want, as long as it’s manufactured by the Pepsi Corporation. Cans go for $0.60 and bottles for $1.00. That’s about it, I think.
Here’s the opinion section:
I usually buy school lunch. I find that it is the largest amount of food I can get for the price. I like the food. It’s not bad. Plus, drinks are included. If the provided lunch is one I don’t care for, I’ll go for either a slice of pizza, or a couple pizza sticks. I’ll then buy a couple cartons of grape juice ($0.25) for a drink. Sometimes, after I’ve finished my food, I’ll buy an apple pie or a brownie or something like that. I never bring my lunch to school.