So why are they so expensive? Or are they just insanely profitable?
Expensive compared to what? How many brands are less expensive?
Sounds right. My father’s employer became part of the A-B conglomerate around that time, and I remember him bringing home tons of Eagle Snacks. I also remember seeing them in the store and being astonished at how expensive they were. Glad we got them free.
That’s what I thought after researching a little, but don’t have any real recollection of these.
Is that common where you live? At Meijer in Michigan, you can always get the sale price for just one in these kind of sales.
We have two supermarkets here in Groton. At Stop & Shop, you can buy just one item at the sale price; at Big Y, you have to buy the full amount in order to get the sale price.
Smith’s Crisps are apparently Lays in disguise.
Man wants to get fritoed, gonna cost more.
Let me introduce you to the newfangled concept of “bowl and spoon.”
I like to pour mine into a half-empty container of French onion dip.
Sign of how seldom I actually buy junk food like potato chips: I had a hankering for chips just last week. I was shocked to discover prices in the $5 range for the big bag of chips. When the hell did chips go up to fucking $5 a bag?
For years, I’ve been whining and bitching about how much more expensive it is to eat fresh whole foods instead of eating junk and pre-prepared frozen blocks o’ “food”. Now it appears that it’s actually* less* expensive to eat healthier.
FWIW, I went with Ruffles. They have ridges, you know. I got the smaller bag, which was still $3 something, closer to $4 than $3. WT everlovin’ F?
- Note: In my hometown in Ohio, there is a potato chip factory that makes, hands down, the best potato chips on the planet, anywhere, ever. I have conducted extensive scientific research to determine this. They are not flat chips, nor do they have ridges. They’re marcelled. Unfortunately, they only distribute in that and the surrounding counties, and you cannot get those chips from any further away than, say 40-50 miles or so. Every now and then I go on their website and order them, but the shipping costs about the same as five bags of chips. I just went there to grab the link for this post and was horrified to discover that they are selling for $4.25 a bag. Again, what the everlovin’ fuck?
Expensive compared to the known cost of their three ingredients. As to other brands, I don’t really know because I don’t buy them – but I suspect the cost is similar, and I’d have the same question about it.
Kettle chips are an offense before whatever god you desire. Chips should be thin and crisp and light, not fried into steel hunks of potato you could weaponize without too much effort.
I tend to enjoy Better Made here in Michigan. Especially the Barbeque chips! Yum.
It’s been a long time since I’ve taken an economics course, so I don’t know what I’m talking about. But right now, one of the local major grocery stores in my area has Lays chips at $2. When they are not on special, $4.29 sounds about right. I know from past experience that a sale like this isn’t uncommon. So how are Lays an inelastic product?
Funny enough, while looking through this thread I looked online at my local grocery store… What do you know? Lays are buy one, get one free. (page 10)
So, why were “Munchos” “$2 Only,” as it said on the bag for the large size, until recently? It’s now $2.10-2.25. Less demand, lower price?
Thick chips are good for dipping-- a vehicle to get the cheesy and/or oniony goodness into my piehole. The relative thinness of Lays is what I LOVE about them. If only there was packaging that was protective enough for them. For plain potato, salt and oil heaven, Lays is the way to go.
That’s pretty ridiculous. They are’t selling you a bag of whole potatoes.
I guess they’re elastic then. I didn’t know about your grocery store.