How much do you spend per week on soft drinks?

Or soda, or pop, or whatever it’s called where you live.
I honestly think I would throw up if I had to drink a whole can of any soft drink, I find it absolutely repulsive and cannot comprehend why it’s such popular stuff.
I do have an expensive coffee habit though, and periodically berate myself over the money I spend every week on coffee.
But, it got me thinking - most people I know drink soda daily, some to the exclusion of water. I know people who are rarely without some form of soft drink within arms’ legnth.
Soda drinkers, how much does it cost you a week for your habit?
For the record, my coffee habit costs between $30-40 a week. That includes coffee I drink at home, and the almost-daily frou frou coffee confection at local java dealers.

OK, I’ll bite …

Soda = ~$0 / week, maybe $5 / year total.

Coffee at home/work: ~3/4 pot/day total made myself from top quality beans, ~$0.50/day = $185/year

Frou frou coffee drinks: $0/lifetime

Hideously overpriced cofffee by the cup from “gourmet” coffe joints (ie McBucks, AKA Folgers quality, but roasted until burned) while traveling: 2 cups/wk = $4/wk = $200/yr.

Pepsi One – Roughly 8 cans per day. That works out to two 12-packs every three days. I only buy it in 12-packs, and only when they’re on sale – generally about $3 per. So, that works out to…a two dollar-a-day Pepsi One habit.

Two large coffees each weekday - at £1.75 each - and maybe three or four cans of Coke a week, at about 50p each. Around £20 per week in total, which is a surprising amount to me when added up.

Soda/Pop - $0 per day
Coffee - $0 per day

I drink lots of water. I try to fill bottles at home, but sometimes buy it when I am out and about. I don’t want to even begin to think about how much I spend on water.

Maybe about $3 a week. I’ll grab a Diet Coke occasionally for lunch, but I don’t keep it in the house.

Coffee, maybe about $6 a week. The stuff I buy is $12 for a can and it takes me two weeks to go through it.

I personally drink one 8oz. Diet Coke each weekday for lunch, and about half a bottle a day. We buy the cans in bulk though, so I’m probably only 3-5 dollars/week of my family’s caffiene intake. I’d estimate we spend 10-15 dollars/week on it.

My dad calculated our savings if we just drank water instead, once. It was a huge amount, I want to say about 600$ a year. He drank a liter a day by himself.

Coffee: $0, don’t care for the stuff
Soft Drinks: I buy two 12 packs of soda (usually Dr. Pepper and Jones Berry Lemonade) every two weeks. So about $3 a week.

I’ve never had a cup of coffee, but I drink tea. I buy it six boxes of 80 bags at a time on the web, for $15 and change, twice a year.

My wife has recently given up caffeine, so there is just me to drink the Coke. We only buy it when it’s on sale, 3 12-packs for $9 or $10. I must drink 12 or so in a week, so roughly $3.

I like goodand sometimes expensive tea, so for tea, about $ 60 a year. I don’t drink coffee.

My fiancé likes drinking sweetened fruit-juices, and I think those total about 60 $ a year too.

No coffee, hardly any soda’s.

I like goodand sometimes expensive tea, so for tea, about $ 60 a year. I don’t drink coffee.

My fiancé likes drinking sweetened fruit-juices, and I think those total about 60 $ a year too.

No coffee, hardly any soda’s. It doesn’t help that I would have to haul any sodabottles in my bike-saddle bags and up my three stairs, if I did drink the stuff.

I drink maybe one can of Coke a week. My husband drinks 3 cans a day and up. We buy a 24 pack a week, and sometimes we run out. Say $12 a week.

Soft drinks: 0
Coffee… well, about once a month, so around £1 a week (~$2)

Anu

I drink alot of soft drinks. I’m actually trying to cut down and switching to more water, protein drinks and orange jucie just because I’m worried about all the artifical sugar and phosphorus.

I drink a little more than a 2-liter’s worth a day, about 6 cans. But because it is kroger brand soda it costs me about 50-80 cents a day.

I don’t drink coffee much at all. Except when I’m at my parents house which is a couple of times a month.

Soda: maybe a dollar a month.

Coffee and Tea: $0. ever.

Juice and milk: about $5 (each) a week.

About one can a day. It costs 25c from the office vending machine.

I drink an average of three or four diet sodas a day. average: $3.50 a 12/pack.

Somewhere around $300 a year just for me. Add in the fiance, and it probably goes up to $700.

I drank a LOT of soda in college and law school, and gained extra weight as a result – now it’s much easier for me to avoid it by just not buying it, and I appreciate the money I save as well. We keep soda in our house for guests (and my roommate’s girlfriend), and I used to enjoy some of that every so often, but I’ve phased that out too. I may still have a soda if I’m out at a restaurant, but 9 times out of 10, I’ll just order water with lemon. I still have the compulsion to try new flavors (usually only once), and I’m always on the lookout for interesting things with Splenda (since I normally get headaches from any “diet” sodas, and I’m cutting back on sugar and carbs in general). But now, I’d be surprised if I spent more than $2 a week on soda.

Also, I don’t drink coffee and rarely drink tea, and I never buy either when I’m out of the house.

I drink a liter or more of seltzer a day, if that counts, at .50 a go, I guess, and 2 liters of sodapop a week, at $1.09. So, not very much.

$10 a week? It’s Shasta, Sam’s Choice, or Safeway brand, though, so that’s four to five 12-packs bought at a time and as I live alone, it’s just for me.

Thank god it’s all diet or else I’d weigh double what I do now.